Pólókészítési technológiákról
Néhány szó a póló készítés során használt technológiáról
Pólóinkat egy közismert, jól bevált eljárással, a szitanyomással készítjük. Ez a technika úgy működik, hogy először sablonokat (szitákat) készítenek, a minta minden színéhez egyet. Az adott szitán mindig az a rész fedetlen, amelyik az adott színű részét tartalmazza a mintának, a többit lefedik. Így a pólónyomás során a festék csak a megfelelő helyeken színezi az anyagot. A szitán általában géppel, vagy egy gumiból készült eszközzel (rakli) préselik, nyomják keresztül a festéket – innen az eljárás neve.
A szitanyomás eszközei: A – festék; B – simítókés; C – viaszfelület; D – selyem; E – keret; F – a szitanyomat; - Forrás: Wikipédia
Milyen festéket használnak a szitanyomás során?
Ma már igen sokféle festéket használnak a póló nyomtatás során, vannak vizes alapúak, oldószer alapúak, olyanok, amelyek UV-fényre száradnak meg, foszforeszkáló festékek stb. Az általunk használt festékek kivétel nélkül a legjobb minőséget képviselik, több éves, a póló készítésben szerzett tapasztalatunk során kipróbált és jól bevált alapanyagok ezek.
Érdekesség, hogy csak a vizes bázisú festék kerül közvetlenül a pólóra (direkt nyomás), az oldószereseknél előbb egy hordozóanyagra visszük fel, a pólóra erről kerül vasalás segítségével (transzfer nyomás). Ha közvetlenül a pólóra kerül a festék (vizes festékeknél), a minta beleivódik az anyagba, megérintve selymes, lány, légáteresztő, és normál hőfokon vasalható.
A szitanyomás előnyei
A szitanyomás előnye a kiemelkedő fedés és az univerzális, változatos felhasználhatóság, és a kiváló minőségű minták. Különösen praktikus nagyobb mennyiségű megrendelésnél, mert az ár annál alacsonyabb, minél több darab készül. A szitanyomás további, nem elhanyagolható előnye, hogy az így készített póló kiválóan mosható.